EĞİTİM,SAĞLIK ve SPOR

Eğitim

1928 Harf İnkılabını takiben inşasına başlanan Mehmet Akif Ersoy ilkokulu 1933 yılında halk tarafından tamamlanarak eğitim ve öğretime başlanmış, bunu 1948 yılında İsmet İnönü İlkokulunun açılışı takip etmiştir. 

İlçe genelinde okuma yazma oranı % 92.6'dır. 


İlköğretim okullarında toplam 3423 öğrenci öğrenim görmekte ve 201 öğretmen görev yapmaktadır. (İlköğretim 2. kademe dahil) İlçe merkezinde 5 ve köylerdeki 28 ilköğretim okulunun toplam derslik sayısı 1741'dir. 

İlçe merkezinde ilköğretim okulu öğrencilerin barınabileceği 1 adet 300 öğrenci kapasiteli Fatih İlköğretim Okulu Pansiyonu bulunmaktadır.

Yenikonak Köyünde bulunan İlköğretim Okulu Pansiyonunda da 300 öğrenci kapasitelidir. 

Orta öğretim okullarında toplam 64 derslikte 97 öğretmen görev yapmakta ve 942 öğrenci eğitim görmektedir. İlçemizde orta öğretim öğrencilerinin barınabileceği bir adet özel dernek yurdu bulunmaktadır(Ayancık Öğrenim Çağındaki Talebeler Yardım Derneği Yurdu).Belediyeden protokolle temin edilen tesiste 40 öğrencinin barındırılmaya başlandığı orta öğrenim pansiyonunun ihtiyaçları Ticaret Meslek Lisesi bünyesinde giderilmektedir. 

Gerek ekonomik nedenlerle, gerekse İlçe merkezinde orta öğretim öğrencilerinin barınacağı kamuya ait öğrenci yurtlarının bulunmayışı nedeniyle; ilköğretimden orta öğretime geçiş oranı beklenen düzeyde olmamaktadır. 

İlçemizdeki ortaöğretim kurumları şunlardır: Ayancık Lisesi, Ticaret Meslek Lisesi, Anadolu Lisesi Meslek Lisesi, İmam-Hatip Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi. 

Yüksek Öğretim Kurumları : Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Ayancık Meslek Yüksek Okulu'nun Endüstriyel Elektronik bölümünde 2. öğretime devam eden 1.sınıfta 5 öğrenci, 2.sınıfta 27 öğrenci bulunmaktadır. 32 öğrencinin 6 sı Ayancık İlçesinden diğerleri ise İl dışındandır. Öğrenciler gruplar halinde kiralık evlerde kalmaktadırlar. 

Sosyal Tesisler : Yalı Mahallesi Hükümet Caddesindeki Öğretmen evi 3 katlı olup, 32 yatak kapasitelidir. (39 kişi yatırılabilmektedir.) 
Kitap Evleri : 6 adet olup, bir adet de ulusal gazeteleri satan bayi bulunur. 
Sinema : Yoktur. 
Tiyatro : Özel Tiyatro salonu ve grubu bulunmamakla birlikte; okullar bünyesinde, öğrenciler tarafından tiyatro faaliyetleri düzenlenmektedir. 
Kültür Merkezi : İlçede Kültür Merkezi bulunmamakta olup,1 Halk Kütüphanesi vardır.

Sağlık

İlçe Merkezinde 50 yatak kapasiteli bir Devlet Hastanesi ile bir Sağlık Ocağı ve SSK Ayancık Dispanser Tabipliği bulunmaktadır. 

Devlet Hastanesinde 6 Uzman Hekim (Dahiliye, Kadın Doğum, KBB, Genel Cerrahi, Çocuk Hastalıkları, Göz) 1 Diş Hekimi, 7 Pratisyen Hekim (acil servis) ve diğer personel ile Ayancık İlçesine sağlık hizmeti verilmektedir. 

Sağlık Ocaklarında birinci basamak koruyucu sağlık hizmetleri olan bağışıklama, bulaşıcı hastalıklardan korunma, ana çocuk sağlığı ve aile planlaması, beslenme, sağlık eğitimi, okul sağlığı ve çevre sağlığı hizmetleri verilmektedir. 

Köylerde Yenikonak, Büyükdüz, Gürsökü ve Hatip Köylerinde birer sağlık ocağı olmak üzere toplam 4 sağlık ocağı, bunlara bağlı olarak Dedeağaç, Ortalık, Pazarcık, Tevfikiye, Babaçay, Bakırlı, Dibekli, Kızılcakaya, Akören, Doğanlı, Zaviye, Babaköy, Kütük, Tarakçı, Söküçayırı, Kurt ve Abdulkadir köylerinde toplam 17 sağlık evi ile tedavi edici ve koruyucu sağlık hizmetleri verilmektedir.

               Spor

600 kişilik Gazi stadyumu bulunmakta olup, Sinop amatör kümede oynayan iki futbol takımı vardır. Ayrıca, okullar bünyesinde; futbol, voleybol ve basketbol takımları faaliyetlerini sürdürmektedirler. İlçede Futbola ilgi çok fazladır. Birinci Lig takımlarından Galatasaraylı Hakan ÜNSAL Ayancıklıdır. 

Ayancık Belediyesince 1993 yılında yaptırılan bir adet minyatür halı saha gençlerin ve yetişkinlerin futbol oynamalarına ve antrenman yapmalarına imkan vermektedir. Avcılık sporuna merak vardır. İki adet Avcılar ve Atıcılar Kulübü bulunmaktadır. 

Güreş sporuna da ilgi vardır. Her yıl Hıdrellez Şenliklerinde köylerde güreş müsabakaları yapılmaktadır. Kayak sporu tesisleri yoktur. 1936 yıllarında, binicilik sporunun da yapıldığı ilçede günümüzde bu spor faaliyetlerine rastlanılmamaktadır. Yine 1936 yıllarında tesisi de bululan "Tenis Sporu" da bugün yapılmayanlar arasındadır.